Peeling chemiczny to zabieg medyczny polegający na złuszczaniu naskórka lub naskórka i części warstw skóry właściwej. Celem jego stosowania jest spowodowanie równomiernego, kontrolowanego pozbycia się kilku warstw uszkodzonych komórek. W ten sposób dochodzi do powstawania nowej, świeżej warstwy skóry, z gładszą strukturą i równiejszym zabarwieniem. Peelingi lekarskie polegają na złuszczeniu zmian chorobowych i/lub wad kosmetycznych znajdujących się w naskórku lub naskórku i skórze właściwej.
Złuszczanie samej warstwy rogowej naskórka określa się „złuszczaniem kosmetycznym” i tylko tego rodzaju zabiegi mogą być wykonywane przez kosmetologa.
Lekarz prowadzący dokonuje wyboru rodzaju peelingu, czyli rodzaju substancji czynnej, uwzględniając istniejący problem dermatologiczny i oczekiwania pacjenta. Bardzo istotne jest doświadczenie lekarza i technika wykonywania zabiegu. Siła penetracji i oddziaływanie na skórę danego peelingu zależą od jego składu chemicznego oraz budowy cząsteczkowej substancji czynnych i ich stężenia.
Zabiegi odpowiednimi preparatami mogą być wykonywane na okolicę twarzy, dłoni i szyi w celu odmłodzenia ich wyglądu.
Zgłoszenie się do kliniki
Pacjent dokładnie opisuje problem, wyjaśnia, dlaczego zgłosił się do kliniki i jakich rezultatów oczekuje.
Opracowanie planu leczenia
Lekarz specjalista układa specjalny, dostosowany do indywidualnych potrzeb plan leczenia i przedstawia go pacjentowi.
Pierwszy zabieg
Kolejnym etapem jest przygotowanie do pierwszego zabiegu i przeprowadzenie go.
Kolejna wizyta
Pacjent pozostaje pod kontrolą lekarza specjalisty, który określa, ile zabiegów należy jeszcze przeprowadzić, by osiągnąć efekt końcowy.
Wskazania
Przeciwskazania
Peeling PRX -T33:
Twarz
Peeling TCA Forte:
Twarz
ZO Obagi:
ZO Obagi twarz (nawilżający, maska algowa wmasowana)
ZO Obagi twarz (silnie nawilżający, maska algowa wmasowana i pozostawiona) 500 zł
ZO Obagi twarz (rozświetlający, maska algowa wmasowana+maska w płacie)
Ile zabiegów potrzeba do osiągnięcia najlepszego efektu?
Zabiegi tego rodzaju wymagają serii powtórzeń w odstępach 2-4 tygodni. Często lekarz może zalecić terapię łączoną np. z mezoterapią (tzw. mezopeel) i to podczas jednej wizyty lub naprzemiennie na kolejnych wizytach. W przypadkach leczenia np. trądziku czy łojotoku lekarz może zalecić zażywanie niektórych leków doustnie celem uzyskania jak najlepszych efektów klinicznych.
Czy są jakieś zalecenia pozabiegowe?
Po zabiegu należy: - stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi SPF 30 – 50 (jednak niewskazane jest stosowanie filtrów w czasie pierwszych dni bezpośrednio po zabiegu) - należy stosować kremy z alfa-hydroksykwasami podtrzymujące uzyskany efekt i zapobiegające ponownemu pogrubieniu warstwy rogowej naskórka czy kremy z retinolem. - NIE należy opalać się (słońce, solarium) przez 4 tygodnie - NIE wolno zdrapywać złuszczającego się naskórka - wskazane jest intensywne nawilżanie skóry - makijaż można nałożyć kilka godzin po zabiegu (najlepiej po 24 godzinach) - należy myć skórę wyłącznie neutralnym mydłem
Czy występują jakieś skutki uboczne?
Po zabiegu może wystąpić: - przejściowe nasilenie objawów trądzikowych - wystąpienie opryszczki (u pacjentów u których wcześniej występowała, a szczególnie u tych, którzy nie podjęli leczenia zapobiegawczego) - stan zapalny (zaczerwienienie i swędzenie) okolic poddanych zabiegowi - u niektórych osób po zabiegu mogą pojawić się przejściowo plamy hyper- lub hypopigmentacyjne, które zwykle (nawet nieleczone) samoistnie ustępują. - sporadycznie mogą pojawić się strupki, drobne nadżerki lub obrzęki.
Jak wygląda okres bezpośrednio po zabiegu?
Przeciętnie po peelingu w gabinecie dermatologicznym potrzeba 2 – 3 dni na regenerację skóry. Natomiast głębsze peelingi chemiczne, w przypadku skóry z dużymi zmianami posłonecznymi, zmarszczkami lub bliznami wymagają 6 – 7 dni. Podczas procesu odnowy i regeneracji pacjent nie odczuwa bólu. Skóra może być zaczerwieniona i lekko obrzęknięta jak po oparzeniu słonecznym (okres ten może trwać kilka dni). Zdarza się, że pacjent odczuwa niewielkie pieczenie, swędzenie i palenie skóry. W dalszej kolejności skóra staje się bardziej napięta i ulega złuszczeniu.
Czy są jakieś zalecenia pozabiegowe?
Bezpośrednio po zabiegu skóra pozostaje zaczerwieniona. Lekarz ustala plan postępowania pozabiegowego, w zależności od stopnia rozległości laseroterapii i obszaru skóry, na którym była ona wykonywana. Choć już pojedynczy zabieg z użyciem lasera Er:YAG przynieść może pożądany efekt (redukcja płytkich zmarszczek, przebarwień czy blizn, regeneracja skóry), zwykle, aby cieszyć się pełnymi efektami laseroterapii, zaleca się kilkakrotne jej powtórzenie.
Skorzystaj z formularza lub zadzwoń:
+48 42 233 48 88